IrishCycling.com Road Racing News and Pictures

  | HOME | FIXTURES | PHOTOS | VIDEOS | OLD ARCHIVES | |

  FRONT PAGE 
 
 STAGE RACING
 
 OTHER CYCLING
 
 OFF-ROAD EVENTS
 
 NON-COMPETITIVE
 
 PICTURE GALLERY
 
 VIDEO ARCHIVE
 
 RACING CALENDAR
 
 LEISURE EVENTS
ROAD RACING
Latest Headlines
Ben Healy claims 2020 National Championship Title
2020 National Time Trial Titles decided in Limerick
RTÉ to broadcast highlights of Cycling Ireland Road National Championships
Nicholas Roche 51st after 258-kilometre World Championship Road Race
MULLEN 25th AND ROCHE 31st at UCI WORLD TT CHAMPIONSHIPS
Search


ROAD RACING Last Updated: 19 Aug 2020 - 9:45:17 PM

2020 YOUTH NATIONAL CHAMPIONSHIP RESULTS
By Cycling Ireland
18 Aug 2020,

Email this article
The 2020 Youth Road National Championships took place in Carroll's Cross, Co. Waterford on Sunday. Staged by Panduit Carrick Wheelers with the support of many local clubs.

The event saw girls and boys from U11 up to U16 enjoy a family friendly day's racing around a testing 12.84KM loop. Younger age groups did one loop with older boys and girls racing the longer distance up to a maximum of four loops.


FULL RESULTS

UNDER 16 BOYS
1 Adam Gilsenan Bohermeen CC
2 David Shine O'Leary Stone Kanturk
3 Niall McLoughlin Westport Covey Wheelers Cycling Club
4 Conor Gallagher Errigal Cycling Club
5 Luke Moynihan O'Leary Stone Kanturk
6 Conal Scully Carlow RCC
7 Rory Gallagher Castlebar Cycling Club
8 Andrew Kelly Moynalty Cycling Club
9 Matt Griffin O'Leary Stone Kanturk
10 Patrick Morley O'Leary Stone Kanturk
11 Samuel Moloney Greenmount CA
12 Jamie Merriman Comeragh CC
13 Luke Bernie Navan Road Club
14 Shea O Kane Phoenix CC
15 Ciaran Connor Drogheda Wheelers
16 Daniel Elstone Castlebar Cycling Club
DNF Patrick O'Loughlin Panduit Carrick Wheelers
DNS Plunkett Roarty Errigal Cycling Club
DNS Adam Lenihan Killarney Cycling Club
DNS Conor Lally Un-Attached Leinster
No Team prize

UNDER 15 BOYS
1 Quillan Donnelly O'Leary Stone Kanturk
2 Oisin Ferrity Island Wheelers
3 Marcus Devins Yeats Country Cycling Club
4 Hayden Power Comeragh CC
5 Sean Tarrant O'Leary Stone Kanturk
6 Curtis Neill Carn Wheelers
7 Adam Rafferty Island Wheelers
8 Jamie Moss Ballymoney CC
9 Ewan Mc Conville O'Leary Stone Kanturk
10 Travis Harkness Carn Wheelers
11 Dylan Franzoni Lakeside Wheelers Mullingar CC
12 Elijah McGinley Errigal Cycling Club
13 Christopher Marshall Quanta Scott Orwell Wheelers Cycling Club
14 Liam O'Brien Fermoy Cycling Club
15 Darragh Lenehan Navan Road Club
16 Shane Dolan Ballinasloe Cycling Club
17 Matthew Keane Navan Road Club
18 Daragh Mc Gee Dungarvan CC
19 Louis Steadman Murphy Killarney Cycling Club
20 Luke Donald Team Madigan C.C.
21 Finn Harris Bray Wheelers
22 Dinny Murphy Sliabh Luachra Cycling Club
23 Ryan Walsh Bohermeen CC
24 Adam Foley Inspiration Cycling Club
25 Daniel Bradley Sliabh Luachra Cycling Club
DNS Darragh Doherty Inishowen Wheelers
DNS Joe Norris Navan Road Club
DNS Shane Carver O'Leary Stone Kanturk
DNS James C. O'Sullivan O'Leary Stone Kanturk
DNS Callum Byrne Quanta Scott Orwell Wheelers Cycling Club
No Team prize

UNDER 14 BOYS
1 Stephen Sheehan O'Leary Stone Kanturk
2 Samuel Coleman Shelbourne/Orchard CC
3 Seth Dunwoody Shelbourne/Orchard CC
4 Willem O'Connor O'Leary Stone Kanturk
5 Tom Kinsella Panduit Carrick Wheelers
6 Cal Tutty Dungarvan CC
7 Joseph Mullen Navan Road Club
8 Daniel Scott Shelbourne/Orchard CC
9 Ethan Doherty Westport Covey Wheelers Cycling Club
10 Donnchadh Roarty Errigal Cycling Club
11 Jack Curtin Newcastle West Cycling Club
12 Killian O'Brien Quanta Scott Orwell Wheelers Cycling Club
13 Michael Collins Newcastle West Cycling Club
14 Eoghan Lattimore Dungarvan CC
15 Ben Kelly Waterford Racing Club
16 Sean Tolan Drogheda Wheelers
17 David Harrington Quanta Scott Orwell Wheelers Cycling Club
18 Evan Bernie Navan Road Club
19 Eoin Hilliard Sliabh Luachra Cycling Club
20 Daniel Roberts Panduit Carrick Wheelers
21 Eoin Holmes Cuchulainn CC
22 Michael Nolan O'Leary Stone Kanturk
23 Darragh Dennehy Sliabh Luachra Cycling Club
24 John Paul Mc Manus Dungarvan CC
25 Cillian Fox Navan Road Club
26 Adam Walsh Carlow RCC
DNF Josh Callaly Navan Road Club
DNS Callum Steadman Murphy Killarney Cycling Club
DNS Darragh O'Callaghan Newcastle West Cycling Club

Team prize
2 Samuel Coleman Shelbourne/Orchard CC
3 Seth Dunwoody Shelbourne/Orchard CC
8 Daniel Scott Shelbourne/Orchard CC

UNDER 13 BOYS
1 Conor Murphy Rostrevor Mountain Bike Club
2 Maximilian Fitzgerald Dungarvan CC
3 Cillian Owens Bohermeen CC
4 Niall Browne Drogheda Wheelers
5 David Gaffney Dungarvan CC
6 Cillian Cloney Comeragh CC
7 Daragh Peters Quanta Scott Orwell Wheelers Cycling Club
8 Karl Rockett Ards CC
9 Luca Holmes Quanta Scott Orwell Wheelers Cycling Club
10 Ruairi Coakley O'Leary Stone Kanturk
11 Seán Fitzgerald Un-Attached Leinster
12 Callum McCaffrey Cuchulainn CC
13 Matthew Kearney Willow Wheelers CC
14 Cormac Tormey Inspiration Cycling Club
15 Matthew Boughton Inspiration Cycling Club
16 Noah Harris Bray Wheelers
17 Donnacha O'Sullivan Sliabh Luachra Cycling Club
18 Conor Coakley O'Leary Stone Kanturk
DNS Pearse Gallagher Castlebar Cycling Club
DNS Peter Quigley Foyle CC
DNS Philip O'Connor Greenmount CA
DNS Darren Twomey Sliabh Luachra Cycling Club
No Team prize

UNDER 12 BOYS
1 Jack Dempsey Un-Attached Leinster
2 Dan Lane O'Leary Stone Kanturk
3 Curtis McKee Maryland Wheelers
4 James Armstrong Dromara Cycling Club
5 Diarmuid Collins Newcastle West Cycling Club
6 Davis Quinn Quanta Scott Orwell Wheelers Cycling Club
7 Danny Flynn Barrow Wheelers
8 Nicholas James Buckley Sliabh Luachra Cycling Club
9 Oran O'Callaghan O'Leary Stone Kanturk
10 Colin Sheehan O'Leary Stone Kanturk
11 Darragh O Brien Comeragh CC
12 George Sevastopulo Sundrive Track Team
13 John Maher Gorey Cycling Club
14 Eoin O'Sullivan Sliabh Luachra Cycling Club
15 Joshua Gallagher Shelbourne/Orchard CC
16 Karl Bernie Navan Road Club
17 Hugh Og Mulhearne Panduit Carrick Wheelers
18 Liam Hayes Comeragh CC
19 Kristupas Martinkus O'Leary Stone Kanturk
DNS Darragh Byrne Gorey Cycling Club
DNS Jack McSweeney O'Leary Stone Kanturk
No Team prize

UNDER 11 BOYS
1 Tom Lane O'Leary Stone Kanturk
2 Shane O'Brien Fermoy Cycling Club
3 Cianan Dennehy Sliabh Luachra Cycling Club
4 Conor Lynch Sliabh Luachra Cycling Club
5 Rhys Hepburn Island Wheelers
6 Jamie Edward Rockett Ards CC
7 Owen Morrissey Un-Attached Munster
8 Samuel Hodge Un-Attached Munster
9 Eoin Davis Bohermeen CC
10 Oisin Meagher Comeragh CC
11 Michael Junior Walsh O'Leary Stone Kanturk
12 Shay O'Leary O'Leary Stone Kanturk
13 Charlie Fahy Navan Road Club
14 Cian English Bohermeen CC
DNS Dylan Murphy Comeragh CC
No Team prize

----

UNDER 16 GIRLS
1 Aoife O'Brien Lakeside Wheelers Mullingar CC
2 Erin Creighton McConvey Cycles
3 Emma Smith Navan Road Club
4 Rachel White North Down CC
5 Charlotte Moore TC Racing
6 Olivia Moore TC Racing
7 Saoirse Davis Greenmount CA
DNS Ellen Murray TC Racing
No Team prize

UNDER 15 GIRLS
1 Katie Reilly Quanta Scott Orwell Wheelers Cycling Club
2 Amy Fleming Sliabh Luachra Cycling Club
3 Shauna Finn Newcastle West Cycling Club
4 Aoife Mooney Navan Road Club
No Team prize

UNDER 14 GIRLS
1 Aine Doherty VC Glendale
2 Hannah Hayes Comeragh CC
3 Zoe Shakespeare Navan Road Club
4 Rebekah Sheehy O'Leary Stone Kanturk
5 Chloe Bennett Comeragh CC
6 Mia Smith Waterford Racing Club
7 Zoe Lindsay Dromore CC
8 Shayna Daly Killarney Cycling Club
9 Aoibhe Murray Moynalty Cycling Club
10 Lauren Murray TC Racing
No Team prize

UNDER 13 GIRLS
1 Aliyah Rafferty Island Wheelers
2 Olga Buckina Quanta Scott Orwell Wheelers Cycling Club
3 Kate Murphy Sliabh Luachra Cycling Club
4 Aoibhinn Sharkey Stamullen RC
5 Stella Smith Waterford Racing Club
6 Aine Reilly Quanta Scott Orwell Wheelers Cycling Club
7 Sophie English Bohermeen CC
8 Rhiannon Dolan Cuchulainn CC
DQ Mya Doocey Navan Road Club
No Team prize

UNDER 12 GIRLS
1 Aoife O'Donovan Dungarvan CC
2 Sarah Gaffney Dungarvan CC
3 Rachel Smith Navan Road Club
4 Aoife Lattimore Dungarvan CC
5 Joann Connor Drogheda Wheelers
6 Ffion Dolan Cuchulainn CC
7 Ami Flavin Dungarvan CC
8 Edith Murphy Rostrevor Mountain Bike Club
9 Aoibheann Ryan Dungarvan CC
10 Holly McCaffrey Cuchulainn CC
11 Emma O'Callaghan Newcastle West Cycling Club
DQ Elise Cunningham Quanta Scott Orwell Wheelers Cycling Club
No Team prize

UNDER 11 GIRLS
1 Emer Heverin Kinning Cycles Cycling Club
2 Isabelle Gaffney Dungarvan CC
3 Abaigh Dennehy Sliabh Luachra Cycling Club
4 Isabelle Cloney Comeragh CC
5 Poppy Hamilton Shimna Wheelers Cycling Club
6 Róisín Twomey Quanta Scott Orwell Wheelers Cycling Club
7 Cara Holmes Quanta Scott Orwell Wheelers Cycling Club
No Team prize

----

Picture gallery

[ Visit Website ]



Back to top of Page

© Copyright IrishCycling.com



Footer

Copying prohibited, All contents © IrishCycling.com 2000 - 2020. All rights reserved. || Disclaimer || About || Contact Us || Home ||